För några veckor sen gick HP ut med att dom lägger ner sin dator och touchpad tillverkning, och efter det sålde dom slut på sina plattor för 99$ i USA. En 16GB hade priset 450$ innan prissänkningen och man sålde slut överallt på bara några timmar när priset väl sänktes.
Plattan i sig är inte dålig på nått sätt utan det enda ”negativa” med den är att det är WebOS, annars har den kraftfull hårdvara och ett smidigt upplägg med kamera etc.
Nu har diverse ”hacker” grupper släppt uppdateringar på att denna platta snart kan köras med Android, dom har tex löst tio punkts touch funktionen som Android har som vi ser på bilden. Samtidigt har man sett att dom lyckats boota Android på denna platta.
Inom en snar framtid får vi se hur dessa plattor presterar med Android, själv fick jag min igår och väntar med glädje på Android.